SUCCESS & HIGHLIGHTS

STAKES WINS

GROUP 1 WINS

GROUP 2 WINS

GROUP 3 WINS

LISTED WINS

BLAZEJOWSKI

(2014 Dash For Cash x Ellexcell Gelding)

2021 1st John Dillon Stakes (LR), Caulfield

2020 1st Shaftsbury Avenue (GR 3), Flemington

CLARICE CLIFFS

(2014 Canford Cliffs (IRE) x No Vanity (AUS) Mare)

2020 1st VOBIS DISTAFF (LR), Caulfield

PROPICE

(2017 Ilovethiscity x Sunstyle Gelding)

2020 1st Festival of Racing Stakes (LR), Flemington

GREAT DUCHESS

(2015 Canford Cliffs (IRE) x Great Dame Mare)

2019 1st Rivette Series Final, Flemington

LADY HORSEOWNER

(2015 Equiano (FR) x Kid Gloves (AUS) Mare)

2018 1st BLUE DIAMOND PREVIEW (FILLIES) (GR 3), Caulfield

HOSTING

(2009 Host (CHI) x Kali Smytzer (NZ) Gelding)

2014 1st Weekend Hussler Stakes (LR), Caulfield

 

PINKER PINKER

(2007 Reset x Miss Marion Mare)

2011 1st W.S. Cox Plate (GR 1), Moonee Valley

2011 1st Let’s Elope Stakes (GR 2), Flemington

2011 1st Matron Stakes (GR 3), Flemington

2011 1st BMW Angus Armanasco Stakes (GR 2), Caulfield

2010 1st Cap D’Antibes Stakes (LR), Flemington

 

RED COLOSSUS

(2006 Testa Rossa x Palace Glow Gelding)

2011 1st Victoria Handicap (GR 3), Caulfield

2010 1st Chairman’s Stakes (LR), Morphettville

2010 1st Port Adelaide Guineas (LR), Morphettville

APACHE CAT

(2002 Lion Cavern (USA) x Tennessee Blaze Gelding)

2009 1st Schweppes Stakes (GR 2), Moonee Valley

2009 1st Doomben 10,000 (GR 1), Doomben

2009 1st Australia Stakes (GR 1), Moonee Valley

2008 1st Doomben 10,000 (GR 1), Doomben

2008 1st BTC Cup (GR 1), Doomben

2008 1st TJ Smith Stakes (GR 1), Randwick

2008 1st Australia Stakes (GR 1), Moonee Valley

2008 1st Coolmore Lightning Stakes (GR 1), Flemington

2007 1st Liston Stakes (GR 2), Caulfield

2007 1st Bletchingly Stakes (GR 3), Caulfield

2007 1st Blamey Stakes (GR 2), Flemington

2007 1st Carlyon Cup (GR 3), Caulfield

2007 1st Meneres BMW Stakes (LR), Caulfield

2006 1st Phar Lap Stakes (GR 2), Rosehill Gardens

2006 1st Cadbury Guineas (GR 1), Flemington

2006 1st Scheppervescence Cup (GR 3), Caulfield 

2005 1st Guineas Prelude (GR 3), Caulfield

2005 1st Gibson Carmichael Stakes (LR), Flemington

MIC MAC

(2005 Statue Of Liberty (USA) x Amandine)

2009 1st Hobartville Stakes (GR 2), Rosehill Gardens

2009 1st Aurie’s Star Handicap (LR), Flemington

2009 1st Memsie’s Stakes (GR 2), Caulfield

 

 

FIRE IN THE NIGHT

(2003 Danewin x Duchesse De Berri (USA) Gelding)

2007 1st Coongy Cup (GR 3), Caulfield

 

 

SHREWD RHYTHM

(2004 Danehill Dancer (IRE) x Balcanny Horse)

2007 1st Blue Diamond Prelude (GR 3), Caulfield

2007 1st Vain Stakes (LR), Caulfield

 

 

WAVE LENGTH

(2003 Langfuhr (CAN) x Roman Wave Mare)

2007 1st Strutt Stakes (LR), Hobart

 

 

GREAT IS GREAT

(2000 Desert Sun (GB) x Predictions (NZ) Gelding)

2003 1st National Stakes (GR 3), Morphettville

2003 1st Chatham Stakes (GR 3), Flemington

SHE LAGO

(2000 Encosta De Lago x Terse Verse Mare)

2004 1st Silver Bowl Final, Flemington

2003 1st Chatham Stakes (GR 3), Flemington

RULING EYES

(1997 Kingston Rule (USA) x Blinkie Mare)

2004 1st Matron Stakes (LR), Flemington

PRINCESA

(1997 Danehill (USA) x Kapchat (NZ) Mare)

2003 1st Bob Hoysted (LR), Flemington

2003 1st The Straight Six (LR), Flemington

Reach Us

Please feel free to use the Contact Form to contact the Greg Eurell stable.

Site 1, 100 Grant Street
Cranbourne Training Centre
Cranbourne
VIC 3977

Leave A Message